LOCATION IN KYIV. ZELENYY TEATR

Режисери — це люди, які завжди в пошуках нових ідей та локацій для їх реалізації. Тому ми підготували для вас рубрику, в якій ви зможете дізнатись більше, про естетичні та водночас загадкові місця Києва. Сьогодні ми розповімо вам про місце, яке відрізняється своїми містичним історіями.

Вниз по доріжці від станції  метро «Арсенальна» можна потрапити до одного з найзагадковіших київських місць. Це Зелений театр, або  «Зеленка». У свій час тут прогулювався Михайло Булгаков, а сама місцина оповита містичним страхом та переказами про примар, дороги в інші світи.  Ще в газеті за 1898 рік описуються події, що мали там місце. 6-го січня караульний Чернігівського полку Симеон Виноградов ніс варту. Його колеги були розбуджені стрільбою, а сам Виноградов стверджував, що там рухається ворожа армія, орієнтовно татарська під командуванням Чингізхана. Звісно, вояка визнали божевільним. Проте на цьому містика не закінчилась.

Сюди вабить дігерів, альпіністів, і навіть сатаністів. Кожен має запас своїх історій, чи почутих з чужого досвіду. Театр під відкритим небом був збудований в  середині XIX ст., на місці Печерської фортеці – однієї з частин Київського укріпленого району. В товщі стіни на той час були інженерні водопровідні споруди. Які проте використовувались не зовсім за призначенням, а як база для київських злочинців, щоб приховати трупи вбитих та награбоване. Мабуть відтоді і пішли погані чутки по Зеленку. У 1949 році ця територія стала кінотеатром, а до її будівництва доклали руки й німецькі військовополонені. Киянам подобалось проникати на сеанси без плати за вхід, через підземелля і дренажні системи. В 1960-ті роки театр загорівся від блискавки, а відбудований був 1978 року.

На його території були зняті деякі кадри фільмів «Сталкер» А. Тарковського, фільм-детектив «Тупик», режисера Кохана. В 2000 році відбулась ще одна реконструкція Зеленого театру. Тоді це було місце для літніх дискотек, що не зовсім відповідає містичній суті цього місця.

Що ж до містичних легенд Зеленого театру, то найпопулярніші – про підземні ходи, що ведуть до Чернігова, літаючі тарілки, заховані скарби. Стверджують, що під старою фортецею є цілих дев’ять поверхів, закладені ще в ХІІ ст.  Існує легенда про «вогняне прокляття» – все відновлене на цьому місці рано чи пізно згорить. На окрему увагу заслуговує Господар Зеленки – примара, з якою потрібно привітатися подумки. Кажуть, вночі з підземелля, нині замурованого, чується загадковий гул, схожий на військовий клич «Ура!». Можливо підземні коридори законсервували в собі ехо історичних битв. А історики не мають документальних свідчень для пояснення численних слідів від куль на стінах фортеці!

Існують плани на реконструкію, футуристичні проєкти, але наразі вони не проводяться, можливо, саме через містичні причини.

Адреса – вул. Паркова, 4

Автор: Дарина Чирва