Колір режисури !

Цього разу ми поринемо у світ кольору. Для кожного режисера дуже важливо знатись на цьому, бо без цих знань важко створити потрібну атмосферу, доповнити сценічне дійство світлом влучно та органічно. Нумо почнімо з самого початку, з коріння величезного дерева, яке має назву «колористика».
Колір. Що він собою являє? Звідки він?

Ми звикли бачити колір, як атрибут об’єкту, а світло-фактор, який може тільки вплинути на відтінок кольору чи просто освітити предмет, але це зовсім не так.
Тут нам знадобляться шкільні знання фізики та біології, щоб дати правильну відповідь. Все дуже просто: наше око, як усім відомо, має певну будову. Самого поняття кольору, як фізичної складової, не існує, все це магія світла та сприйняття його нашим оком. Немає світла - немає кольору, ми ж не бачимо колір предмету в темряві? Це не означає, що темрява заважає нам бачити колір. Це означає, що світло «створює» його.
Якщо говорити простою мовою, то колір — це зорове відчуття, яке людина отримує, коли в око потрапляють світлові промені різної довжини хвилі. Сприйняття кольору є дуже суб'єктивною характеристикою. Виходить, що кожна людина бачить кольори по-своєму. Але тут питання: якщо ми бачимо їх по-своєму, то як, називаючи певний відтінок, наші відповіді сходяться з іншою людиною? Ми бачимо кольори трішки по-різному, але будова нашого зорового апарату однотипна, тож ця різниця не є дуже вагомою.

Так, з природою кольорів та світла розібралися. Наступним кроком до пізнання такого поняття як «колористика» буде знайомство із Кольоровим колом Іттена.
Іоганнес Іттен ― відомий шотландський художник, педагог, теоретик сучасного мистецтва. У 1919 році його запросили викладати у новоствореній Вищій школі будівництва і художнього конструювання Баугауз у Ваймарі. Іттен хотів розробити універсальні прикладні методи для втілення будь-яких творчих планів. Велику увагу він приділяв кольорам і зрештою створив кольорове коло, яке стало відомим на весь світ під його ім’ям.

Це коло допомагає гармонічно поєднувати кольори, які при взаємодії будуть доповнювати один одне, ці комбінації можуть складатися з двох, трьох, чотирьох, або більше кольорів.
Коло Іттена розділено на 12 колірних секторів. Всього міститься 3 основних первинних кольори — це синій, жовтий та червоний. Саме при їх змішуванні і виходить все різноманіття колірного кола.
Наступні складові кола вторинного порядку, їх теж 3 - це фіолетовий, помаранчевий і зелений. Вони виходять шляхом змішування в рівному співвідношенні кольорів першого порядку. Завдяки змішуванню кольорів первинного і вторинного порядку отримуємо 6 кольорів третинного порядку. І так далі.

Тепер детальніше розберемо способи поєднання кольорів, бо колом Іттена треба вміти користуватися. Є декілька варіантів, яким ми зараз приділимо увагу:
Компліментарні (додаткові) кольори.
Компліментарними, або додатковими, контрастними, являються кольори, розташовані на протилежних сторонах колірного круга Іттена.
Класична тріада.
Класичну тріаду утворюють три рівновіддалених по колірному колу Іттена кольори. Щоб досягти гармонійності в тріаді, візьміть один колір за головний, а два інших використайте для акцентів.
Аналогова тріада
Аналогову колірну схему утворюють три сусідні кольори у дванадцяти секторному колірному колі При використанні цієї схеми, можливо вибрати один колір головним, другий — що підтримує, а третій використати для акцентування.
Контрастна тріада
Контрастна тріада — варіант компліментарного поєднання кольорів, тільки замість протилежного кольору використовуються сусідні для нього кольори.
Прямокутна схема
Прямокутна схема складається з чотирьох кольорів, кожні два з яких — компліментарні. Ця схема дає, мабуть, найбільшу кількість варіацій кольорів, що входять в неї. Щоб простіше було збалансувати прямокутну схему, один колір потрібно вибрати що домінує, інші — допоміжними.
Квадратна схема.
Квадратна схема практично повторює прямокутну схему, але кольори в ній рівновіддалені по кругу. Тут також варто вибрати один домінантний колір.
Шестиколірна гармонія утворюється рівностороннім шестикутником. Це складне поєднання, яке дозволяє створити цікаві композиції.

Тема «колористика» є дуже цікавою та корисною для майбутніх режисерів. На факультеті режисури естради та масових свят навчаються люди, які в майбутньому прагнуть стати справжніми професіоналами своєї справи. Режисер-людина, яка має розбиратися в кожній сфері творчості, з якою може зустрітися під час створення сценічного дійства. Тож, розвивайся та дізнавайся про все важливе та цікаве у сфері режисури та творчості разом з REMS!