Фільм “Гладіатор”

Цей народ вже давно, відколи свої голоси продали,

Про всю службу забув; і імперію, що колись

Усе роздавала, легіони, і владу, і лікторів зв'язки,

Заціпенілий тепер і про двоє речей лиш стурбовано мріє:

Хліба та видовищ! …

Ювенал, I ст до н.е.

Ще зі шкільної парти нам відомі давньоримські слова «Хліба й видовищ». Цей вигук висловлював основні вимоги римського народу в епоху Імперії. Але яких саме видовищ потребували люди, дізнаємось у даній статті з Факультетом режисури естради?

"Гладіатор" – жорстока історична драма, що розкриває свій сенс в одному слогані : «Генерал, який став рабом. Раб, який став гладіатором. Гладіатор, який кинув виклик імперії.» Фільм точно не залишить тебе байдужим, адже основою сюжету є звернення до античної трагедії. Режисер Рідлі Скотт (декоратор за першою освітою) творить неповторне відчуття повного занурення у епоху Давнього Риму. Навіть Джордж Лукас, який почав роботу над картиною «Зоряні війни: Епізод II - Атака клонів», створюючи арену для однієї сцени, надихався декораціями, створеними для «Гладіатора». Звичайно не обійшлося і без спотворень історичної дійсності, адже Рідлі Скотт вважав, що точне відтворення історичних фактів, наприклад, в частині гладіаторських боїв, буде ризиком для знімальної групи, тому з міркувань безпеки від скрупульозного відтворення деяких моментів було вирішено відмовитися. В результаті один з історичних консультантів пішов з проекту, а інший попросив зняти своє ім'я з титрів. Незважаючи на це, картина чудово привідкриває завісу виникнення сучасного естрадного мистецтва.

Початковий сенс гладіаторських битв Стародавнього Риму сягає своїм корінням в ідею жертвоприношення. Перші гладіаторські ігри відбулися в Римі в 264 році до н. е. Їх організували сини Юнія Брута Пери на похоронах батька. У цих перших засвідчених в джерелах гладіаторських боях взяли участь три пари бійців. Кров, пролита в його честь, вважалася своєрідним подарунком духу покійного, який повинен був допомогти тому зайняти гідне місце в світі мертвих. Згодом, істинне призначення забулося та видовища фактично почали організовувати імператори для зміцнення власної популярності. Саме період найбільшого розквіту гладіаторських битв та жаги визнання народом імператора показаний Рідлі Скоттом. Гладіаторські бої проходили по-різному.  Бували поєдинки одиничних пар, а іноді кілька десятків, а то і сотень пар билися одночасно. Часом на арені розігрувалися цілі вистави. У фільмі продемонстровано як перед битвою організатор розповідає про бій, що вже відбувся, а гладіатори ніби-то його відтворюють. Звичайно, бій міг закінчитися перемогою зовсім не тієї команди, що перемогла в реальності, але на це особливу увагу не звертали. Масштабні вистави введені в практику масових розваг Юлієм Цезарем. Так, за лічені хвилини споруджувалися грандіозні декорації, що зображували стіни Карфагена, а гладіатори, одягнені і озброєні, як легіонери і карфагеняни, штурмували міста. Або на арені зростав цілий ліс з свіжо зрізаних дерев, а гладіатори зображали напад німців на тих же легіонерів із засідки. Фантазія режисерів-постановників давньоримських шоу не знала меж. І хоча римлян чимось здивувати було вкрай важко, імператора Клавдія, що правив в середині I століття, це цілком вдалося. Втілена по його наказу наумахія (інсценування морської битви) була такого масштабу, що виявилася здатною вразити уяву всіх жителів міста. Але наумахії влаштовувалися досить рідко, так як були дуже дорогими навіть для імператорів і вимагали ретельної розробки. Першу ж наумахію провів в 46 році до н.е. Юлій Цезар. Тоді на Марсовому полі Риму для проведення морської битви було викопано величезне штучне озеро. У цій виставі брала участь 16 галер, на яких знаходилися 4 тисячі веслярів і 2 тисячі солдатів-гладіаторів. Здавалося, більш масштабне видовище влаштувати вже неможливо, але у 2 році до н.е. перший римський імператор Октавіан Август після річної підготовки представив римлянам наумахію за участю 24 кораблів і 3 тисяч солдатів, не рахуючи веслярів, які розіграли битву між греками і персами при Саламіні. Побити цей рекорд вдалося лише імператора Клавдія. Для проведення задуманої їм наумахії було обрано Фуцинське озеро, що знаходиться в 80 кілометрах від Риму. Жоден інший навколишню водойму просто не міг вмістити 50 справжніх бойових трирем і бірем, екіпажі яких склали 20 тисяч засуджених до арени злочинців. Для цього Клавдій спустошив всі міські в'язниці, посадивши на кораблі всіх, хто міг носити зброю. А імператор Коммод, зображений у фільмі, в дійсності для грандіозного видовища пройшов курс навчання в гладіаторських школі та сам бився на арені. Глядачі приходили заради крові і адреналіну, але з часом вони залишалися і заради тривалих, ефектних та драматичних постановок. Саме цього і вимагав Проксімо (господар школи гладіаторів) від головного героя Максімуса : створити шоу, а не просто забити противників на смерть як скот.

Припинення гладіаторських битв пов'язують з високою вартістю видовищ та виданням закону Констянтина про заборону спочатку віддавати усіх злочинців у гладіатори, а потім у 357 році - добровільного навчання легіонерів у школі гладіаторів. У другій половині IV століття н. е. гладіатори останні рази з'являються в текстах істориків. Римський єпископ Дамасій за старою римської традиції найняв гладіаторів охоронцями в 367 році. Трохи пізніше в Сирії один з єпископів найняв гладіаторів для розгрому язичницьких храмів. Валентиніан I остаточно заборонив видавати в гладіатори злочинців. А в 397 році н. е. останній раз згадуються школи гладіаторів. Ігри не були офіційно заборонені, а припинилися самі собою зі зверненням більшої частини римської еліти і простих людей в християнство.

Ось так гладіаторські бої завершились, але почався новий етап, але про це пізніше. Поки, біжи отримувати власні враження від перегляду фільму. Адже для режисера кожного дня важливо дізнаватись щось нове, тим паче це зародження справжнісінької естради.