Світле свято Великодня!

Щороку у весняну пору, коли яскраво світить сонце, християни всього світу відзначають світле свято Великодня. За своєю значимістю його вважають найважливішою подією в християнському світі.

Слово "Великдень" грецького походження, яке означає "позбавлення". Господь воскрес, і люди радіють цьому. Життя здобуло перемогу над смертю. У цей день замість звичайного привітання віруючі говорять один одному: "Христос Воскрес!", а у відповідь чують: "Воістину воскрес!"

Церква святкує Великдень 40 днів – стільки ж, скільки Христос провів часу разом з учнями після Свого воскресіння. Перший тиждень Великодня називають світлою або пасхальною седмицею.

Великдень завжди відзначають навесні, але день святкування змінюється щороку. Існує спосіб, завдяки якому можна самостійно визначити дату свята. Для цього знадобиться місячний календар. Потрібно подивитися, в який день буде перший повний місяць, наступний за днем весняного рівнодення (його відзначають 21 березня). Перша неділя, яка настає після повного місяця, і стане днем великого Великодня. Такий спосіб обчислення пасхальної неділі був встановлений першим Вселенським Собором в 325 рік н.е.

Великодню передує Великий піст – найтриваліший в році. У 2019 році він тривав 48 днів – з 11 березня по 27 квітня. Протягом 40 днів, що символізують Бога, який провів в пустелі цей час в пості й молитві, люди намагаються пройти його шлях, очищаючись від гріхів і намагаючись стати краще.

Останній тиждень Великого посту для віруючих – складний і хвилюючий період. Його називають пристрасним. Кожен день цього тижня нагадує про те, як завершувалося земне життя Ісуса Христа. Передує їй Вербна неділя, яка нагадує про вхід Господа в місто Єрусалим.

Великий четвер Страсного тижня ще називають чистим. Багато століть тому наші предки дуже чекали цей день і починали його з купання ще до сходу сонця. Також в цей день підстригали волосся і вмивалися "зі срібла" – кидали срібло в воду і вмивали нею обличчя. Наші предки вірили, що такі обряди зберігають красу і здоров'я віруючих людей.

Страсна п'ятниця – найсуворіший день Страсного тижня. Віруючим в цей день прийнято повністю відмовитися від їжі. Увечері можна з'їсти хліб і випити води. Також в п'ятницю, перед Великоднем,  варто уникати веселощів і різних розваг. Працювати фізично в Страсну п'ятницю не рекомендується, але дозволено випікати паски. У народі кажуть, що випічка, приготована у Велику п'ятницю, не псується і не покривається цвіллю, а також має цілющу силу.

Випікання паски і його поява на столі – одна з головних великодніх традицій, яка зберігалася нашими бабусями навіть під час найсуворішого радянського дефіциту.

Історія великодніх пасок триває вже тисячоліття. Паски виникли задовго до християнства і, як багато явищ язичницького світу, плавно перейшли й в релігійне суспільство. Зараз паска – головна страва на великодньому столі. Зібравши в себе безліч символів сучасного й обрядового світу, вона демонструє нам все той же колообіг життя і воскресіння, про який ми згадуємо під час Великодня.

До випікання пасок завжди готувалися заздалегідь. Створювали атмосферу в будинку, яка налаштовувала господиню на потрібний лад, читали молитви. Частина традицій збереглася і досі у наших бабусь. Тісто має сходити й вимішувати в тиші та спокої, оскільки це священне сімейне таїнство, від якого, вважали наші предки, залежало життя сім'ї й роду.

Якщо ви хочете випікати паски самостійно, підготуйтеся до цього з усією серйозністю. Не готуйте тісто в поспіху або поганому стані духу. Вважається, що їжа вбирає в себе енергію господині, і, якщо ви не хочете нагодувати в ці святі дні свою сім'ю роздратуванням і втомою – подбайте про свій душевний стан.

Пам'ятайте: приготування паски – завжди таїнство. Вона панує на святковому столі, саме з неї починається трапеза в цей день. Факультет режисури естради вітає з прийдешніми святами та бажає кожному сімейного тепла та здоров’я!