Символіка з REMS!

Зі святом Великодня пов'язано багато традицій, ритуалів і звичаїв. Це і запалення Благодатного вогню, що символізує світло в гробі Господа, який означав Його воскресіння. І традиція допомагати убогим і жебракам, ділячись одягом і їжею в цей день, щоб і вони могли приєднатися до святкування Великодня. Цей день заведено зустрічати в чистому або новому одязі, тому що він символізує початок нового життя.

Хрест – це не тільки найбільш впізнаваний Великодній, а й головний християнський символ. На хресті був розіп'ятий Ісус Христос, який воскрес на третій день після смерті. Саме тому ми щороку відзначаємо свято Великодня, або Світле Христове Воскресіння. Християнство додало хресту абсолютно нового значення: з символу смерті він перетворився на символ обіцянки вічного життя.

За часів Христа розп'яття було схоже страти на електричному стільці: така ж ганебна, але куди більш болісна смерть (що дуже видовищно відображена на картині Мела Гібсона «Страсті Христові»).

До розп'яття на хресті засуджувалися ті, хто вчинили особливо тяжкі злочини. Офіційним звинуваченням Ісуса Христа було "Ісус Назарянин, Цар Юдейський” (так розшифровується латинська абревіатура» INRI, яку можна побачити на розп'яттях). Саме це було написано на табличці, яку Понтій Пілат, демонстративно помивши руки від крові Ісуса, наказав прибити до його хреста.

Християни розуміють смерть Ісуса як жертву, яку він приніс за Спокуту людей від гріха. Саме тому хрест і воскресіння – центральний момент біблійної історії. Адже завдяки цьому віруючі отримали можливість знайти порятунок від пекла і вічне життя.

Червоний колір. Чому плащаниця, яку виносять під час богослужінь Страсної п'ятниці й Великої Суботи, темно-червоного кольору? Чому в цей же колір заведено фарбувати великодні яйця? Червоний колір в християнській традиції символізує дві речі: кров Христа, яку він пролив на хресті. Царська гідність Христа, адже християни шанують Його як Царя Небесного.

Пасхальне ягня. Вам, звичайно, доводилося чути про пасхального ягня. Традиція готувати ягняти на Великдень з'явилася за часів Старого Завіту, перед виходом з Єгипту, коли євреї отримали вказівку від Бога помазати косяки дверей кров'ю ягняти, щоб уникнути 10-ту страту (смерть всіх первістків). Саму тварину потрібно було засмажити й повністю з'їсти в ту ж ніч в колі близьких, а залишки – спалити до настання світанку. Великдень (Песах) був встановлений як щорічне свято на честь звільнення Юдеїв від єгипетського полону. Щороку вони все так же готували пасхального агнця. Саме це свято відзначав Ісус Христос з 12 апостолами під час Таємної вечері, після чого був розп'ятий, а на третій день Великодня воскрес.

Пасхального ягня розуміють як прообраз Ісуса Христа на хресті – в Біблії його неодноразово називають «Агнцем Божим»: як і за часів Старого Завіту від Божого гніву віруючих врятувала кров Непорочної жертви. Так в християнстві свято звільнення від смерті та єгипетського полону перетворився на свято звільнення від вічного засудження і полону гріховного.

Крашанка. Швидше за все, ви вже чули цю історію. За переказами, Марія Магдалина, одна з учениць Ісуса Христа, прийшла до римського імператора Тиберія, щоб повідомити, що Христос воскрес. З собою вона принесла куряче яйце, яке після слів імператора про те, що це так само неможливо, якби яйце почервоніло, негайно ж стало таким. Взагалі, звичай фарбувати яйця йде корінням в язичницькі часи. А на Русі він до того ж мав і практичне значення. Протягом 40 днів Великого посту віруючі відмовлялися від скоромної їжі, в тому числі й від яєць. Щоб яйця не протухли, їх фарбували з цибулевим лушпинням. Так вони зберігалися до Великодня і відрізнялися за кольором від сирих яєць. Сьогодні існує безліч варіантів, якими зробити святкові яйця на Великдень. Хтось по-старому фарбує їх цибулевим лушпинням, а хтось робить з яєць справжній витвір мистецтва.

Паска. Історія великодніх пасок триває вже тисячоліття. Вони виникли задовго до християнства і, як багато явищ язичницького світу, плавно перейшли й в релігійне суспільство. Паска панує на святковому столі, саме з неї починається трапеза в цей день. В першу чергу, паска – це символ тіла Христа, який загинув за гріхи людства, а також порізаного на Таємній вечері хліба. Крім того, паска символізує багатство і родючість, оскільки в її складі багато «дорогих» складових – яйця, масло, які по весні були «делікатесами».

Довге приготування тіста – символ часу, необхідного для дозрівання всіх нових життів в сім'ї та роду. Ну і біла шапка є символом святості й чистоти помислів.

Пасхальний кролик. Головний народний символ Великодня в країнах Західної Європи – це Великодній кролик (або заєць). Традиція асоціювати цю тварину зі святом Воскресіння Христового з'явилася приблизно в XIII-XV століттях.

У німецькій язичницькій міфології заєць (або кролик) асоціювався з Еострой (богинею зорі, життя і поновлення природи). З приходом християнства язичницькі традиції замінилися на християнські. Так, на деяких мовах Великдень має назву, яка походить від імені Еостри: (Ostern – німецькою, Easter – англійською). В існування пасхального кролика, який відкладає кольорові курячі й шоколадні яйця, звичайно, вірять тільки маленькі діти, які в Великодній ранок виходять на «полювання» за святковими частуваннями.

Прийміть вітання від REMS! Нехай це величне свято наповнить серце світлими почуттями надії й любові, дарує щастя та добро!