Інсталяція

Кожному режисерові важливо володіти актуальною інформацією, щоб через свою творчість спілкуватися з глядачем, уміти донести свою думку та змусити замислитися. Цього разу разом з факультетом режисури естради ми потрапимо в світ інсталяцій!

Сучасне мистецтво – сукупність сформованих у другій половині ХХ століття художніх засобів та форм, в яких основна увага приділяється концептуальному вираженню проблематики взаємовідносин особистості та суспільства. Одними зі складових сучасного мистецтва виділяють інсталяції.

Інсталяція – вид мистецтва, що є просторовою композицією з різноманітних речей, творів живопису, скульптури, промислових виробів, текстової та візуальної інформації, об’єднаних художньою ідеєю, в основі якої лежить створення умовного середовища.

Насправді саме цей вид мистецтва є достатньо популярним. Він переважає в тому, що не має певних меж і може стати близьким та зрозумілим кожному, але по-своєму. Є автори, які описують свої витвори, а є такі, хто залишає це для глядача. Тобто, коли ти намагаєшся зрозуміти ідею автора інсталяції, то вірної відповіді не знайдеш, бо її немає, кожна має право на існування.

Пропонуємо розглянути приклади відомих інсталяцій. Але спочатку радимо власноруч подивитися та подумати що саме хотів сказати автор, а потім читати коментар до твору.

Однією з приголомшливих, за останній час, інсталяцій стала робота художника-скульптора Нелі Азеведо. Бразильська мисткиня помістила 5 000 маленьких скульптур з льоду на ступенях площі Чемберлена в Бірмінгемі, Великобританія.

Своєю роботою авторка хотіла вшанувати пам'ять цивільних осіб, що загинули у Першій світовій війні. Фігурки, які тануть, розміщені добровольцями, створили дійсно примарну картину. А нагорі розміщалася червона фігурка, яка, здавалося, залишала кривавий слід на сходинках.

«Я хотіла зламати традиційний стереотип про пам'ятники, – розповідає Азеведо. - Мої скульптури шанують пам'ять людей, яких не згадують інші пам'ятники».

Сучасні інсталяції не завжди несуть таку глибоку соціальну концепцію. Їхнє завдання зламати стереотипне мислення та перевернути з ніг на голову. Так вуличний художник і скульптор Бред Дауні придумує дивні й смішні інсталяції. Вкрай фантазійні й дотепні. Ніколи не знаєш чого від нього можна чекати. Особливої концепції в них, можливо, і немає, але вони явно привертають увагу і руйнують шаблонне сприйняття речей і світу.

«Колодязь сліз». Ця інсталяція створена американською художницею Тарін Саймон. 11 бетонних колон розміщені півколом, у кожну є вхід. Потім в ці колони заходять професійні плакальниці – вони починають ридати й вити.

Сенс у тому, що втрати в людському житті неминучі. Саймон вважає, що така інсталяція максимально розкриває тему «анатомії горя і складних систем, які дозволяють боротися з несправедливістю».

Ще одна інсталяція. Дуже цікаво на які думки вона зможе наштовхнути глядача. Цю інсталяцію створив турецький художник Вахіт Туна. Композиція складається із 440 пар туфель, закріплених на стінах.

Вона була присвячена пам’яті жертв домашнього насилля. Значення моторошне – саме 440 жінок у середньому гине від домашнього насильства в Туреччині.

Отже, для режисера важливо знатися на сучасному мистецтві, бо, наприклад, інсталяція навіть може стати декором до певного номера, вистави тощо.

На нашому факультеті режисури естради студенти вивчають теорію естрадного мистецтва і нещодавно вони мали дуже цікаве домашнє завдання: зробити власні інсталяції з побутових предметів. Тож ви маєте можливість переглянути їх також на сторінці в Інстаграм.

Вступайте на REMS та отримуйте цікаві домашні завдання, які розвиватимуть вас як творчу особистість!