Символіка на Євробаченні 2021! Ми помітили, а ви теж?

Що ж насправді криється за веснянкою «Шум», яка прозвучала на сцені Євробачення?

Від самого початку вокалістка Go_A Катерина Павленко пояснювала, що «Шум» – пісня на основі хороводу, однойменної гри-веснянки.

Так і є, ця композиція – дуже давня українська веснянка, яка походить з дохристиянських часів та ритуалів, пов'язаних з природою. Фольклористи вивчають її вже багато років. Про «Шум» писали і Борис Грінченко, і Михайло Грушевський тощо.

Як відзначає кандидат філологічних наук Лідія Козар у статті про весняну обрядовість: «У таких танцях-гаївках та веснянках, як «Шум», збереглися ті риси анімістичного світогляду».

Анімізм – це віра у те, що всі предмети, а також тварини і рослини мають душу. Такими були вірування ще у первісних людей, пізніше вони сформували різні язичницькі культи, а згодом взагалі зникли чи видозмінилися під впливом християнства.

Ось приклад анімізму в пісні:

«…Гей, заплетися, Шуме, заплетися,

Зеленим барвінком та й застелися!

А в нашого Шума зеленая шуба,

Дівки гуляли, шубу порвали!...»

Етнограф Валерій Войтович у книзі «Міфи та легенди давньої України» відзначає, що пісня – це звертання до бога лісу Шума (або Шумлячого), щоб природа прокинулася навесні.

А в деяких південнослов'янських мовах, зокрема сербській, слово «шум» («шума») до цього часу означає «ліс».

Пісня Go_A виконана в стилі веснянок-гаївок, які наші предки співали на початку весни. Слово «шум» було ще в праслов'янській мові, що існувала приблизно до VII століття, для позначення лісу.

Логіка тут досить проста: пробуджувалася весна, але дерева стояли ще голими, тихенько. Проте з часом починали зеленіти і, відповідно, шуміти. Тому зелений ліс і назвали «шумом». Часті повтори у тексті слів з літерою «ш» («Шума», «Шуме», «шуба») – це магічні заклинання, наприклад, щоб скоріше розпустилися дерева.

А от «порвати шубу» – значить назбирати або наламати гілок, можливо, щоб прикрасити будинок до весни.

Часто веснянки присвячувалися конкретним святам, зокрема – зеленим. Тому фраза «шуму заплетемо» навіть може означати давній обряд завивання берези. Також деякі вважають, що Шумом називали бога лісу, проте точних згадок про це немає.

Тож в самій пісні наших представників на Євробаченні Go_A, вже закладено дуже багато символів, що вже й казати про їхній виступ на сцені!

Катерина була вдягнена у чорну сукню зі шкіряним верхом та великими зеленими рукавами зі штучного хутра. Інші учасники гурту та танцівники були у білих плащах, чорних шкіряних штанах та білому взутті.

Шоу Go_A було дуже яскравим. Гурт приготував для глядачів Євробачення штучний ліс з білих дерев, у якому солістка співала «сію, сію, сію, сію конопелечки, сію, сію, сію, сію зеленесенькі». Позаду неї на великому екрані постійно змінювалась проєкція, від чого сцена ставала то чорною, то червоною, то світилась білим.

Отже, Факультет режисури естради постійно слідкує за всіма творчими подіями України та світу. Особливе задоволення ми отримуємо, коли наші студенти проходять практику на цих шоу та підвищують свою майстерність у творчій сфері.

Слідкуйте за REMS. У нас є ще дуже багато крутої та корисної інформації для вас!