Закон бутерброду!

Причина легкої посмішки, безлічі серйозних досліджень, філософських розумів та цієї статті. Іншими словами його називають законом підлості: бутерброд завжди падає маслом донизу. Але зовсім не так вважає головний герой Купер фільму «Інтерстеллар» Крістофера Нолана.

«Закон Мерфі (ще одна англомовна назва) зовсім не стверджує, що станеться щось погане. Він говорить: те, що має статися, неодмінно станеться», - запевняє Купер на початку фільму свою молодшу доньку Мерф.

З перших хвилин перегляду картини зникає відчуття імітації глибокого вивчення основ фізики для сюжетних перепитій. Відмова від шаблонної демонстрації космосу на екрані у вигляді мерехтливих зірок на небі та непорушний зв’язок наукових знань з історіями героїв - заслуга поєднання двох рушійних сил: мистецтва та науки.

Продюсер фільму Кіп Торн – американський фізик та астороном, один з головних світових експертів з питання теорії відносності і близький друг Стівена Гокінга, лауреат Нобелівської премії з фізики 2017 року за експериментальну реєстрацію гравітаційних хвиль.

Коли Крістофера Нолана обрали режисером, Торн змусив його пообіцяти дві речі: нічого у фільмі не повинно порушувати відомі усім закони фізики, і все, що буде показано у фільмі повинно йти від вченого, а не від сценариста, і Нолан погодився з обома пунктами.

«Це був мозковий штурм у кращому розуміння цього слова, коли художник і вчений разом вирішували складну задачу, генеруючи ідеї для історії, яка тільки розпочиналася» - згадує Торн. Він провів значну кількість досліджень та розрахунків, щоб впевнитися у тому, що все сказане у фільмі науково обґрунтовано.

Картина стала справжнім відкриттям колодязю для міркувань та суперечок,  змусивши волосся науковців стати дибки. А все через перший всесвітній показ чорної діри у тому вигляді, у якому вона декілька років назад стала візуалізована NASA.

Враження щодо виключної науковості картини зовсім невиправдане, адже у ньому присутня історія, що звертається не тільки до людини, а до людства у найширшому його розумінні. У сюжеті йдеться про необхідну термінову космічну експедицію для пошуку нової планети для переселення людей, адже життя не Землі неможливе через тривалу посуху.  Розгортання подій у зовсім не романтизованому космосі, представленому суцільною темрявою, що лише підкреслює крихітний масштаб проблем людини на тлі безкінечної порожнечі.

Бажання Нолана створити картину на рівні почуттів стало приводом підходу, що зовсім не властивий теперішнім режисерам. Мова йде про максимальну мінімізацію комп’ютерної графіки. Він спеціально посадив триста акрів кукурудзи і там ж, у полі, побудував дім головного героя. Масштабні пилові бурі викликані вантажівками, які створювали вітер величезними вентиляторами, роздуваючи пил по всій території. Для того, щоб актори під час зйомок, дивлячись у вікно космічного корабля, бачили реальну картинку, а не зелений екран, були заздалегідь створені зображення навколишнього середовища, які проекціонувалися на екрани навколо знімального майданчика. Навіть сцена книжних полиць п’ятого виміру була зроблена без зеленого екрану.

Картина, сповнена наукових тверджень, зовсім не про фізику. Вона про почуття і чудовим підтвердженням цього є переданий її емоційний сенс композитором Гансом Циммером, який створив  музику лише по одному листочку притчі до того як сценарій був написаний.

Це історія про любов, яка, за словами Нолана, така ж фізична стала як і швидкість, маса чи гравітація.

Бутерброд бутербродом, мистецтво мистецтвом, наука наукою, але саме завдяки такому, здавалося, несумісному поєднанню і створюється нова історія, що назавжди залишає свій слід не тільки у серцях людей, а й у розвитку людства.